Solarní systém HSK

Skip Navigation Links

Popis objektu

Rodinný dům v obci Hamry, okres Chrudim
rodinný dům

Obytná plocha 200 m2
Tepelná ztráta 10,5 kW
Počet osob 4

1.4.2007 - spuštění monitorovacího systému

1.3.2008 monitorovací systém doplněn o měření spotřeby plynu

Popis objektu

Rodinný dům se nachází v obci Hamry nedaleko Hlinska cca 40 km jižně od Pardubic. Dům je řešen jako jednopodlažní s obytným podkrovím se sedlovou střechou orientovanou na jih. Investor uvažoval využití slunečních kolektorů ještě před zahájením stavby domu. Mohlo se tak docílit vhodné rozmístění střešních oken a vikýře, aby se při projektovaní solárního systému nedostali do kolize se slunečními kolektory. Zabránil tak častému problému rozmístění kolektorů na střeše.

Zadání projektu

Investor požadoval využít teplo ze slunečních kolektorů pro přípravu teplé vody (dále jen TV) a podporu vytápění. Jako hlavní zdroj tepla chtěl využít plynový kondenzační kotel a jako doplňkový zdroj krb s teplovodním výměníkem.

Technické řešení

Snadné řešení této sestavy několika zdrojů tepla je řešeno tzv. kombinovanou akumulační nádrží HSK1000 o objemu 1000 l, ve které jsou umístěny dva ocelové trubkové výměníky pro ohřev solárními kolektory, jeden nerezový výměník na průtokový ohřev TV a stratifikační válec. O bezproblémový a plně automatický chod soustavy se stará inteligentní regulátor Regulus IR09.
Plynový kondenzační kotel je použit Thermona THERM 28KDZ5 (6,6 – 25 kW) se zásobníkem na teplou vodu.
Teplovodní vložka v krbu má výkon 12 kW.

Webmaster © 2019   David Balarin Ing.  fy ENsys
Projekt a realizaci systému provedla firma Rergulus  www.regulus.cz  ve spolupráci s firmou ENsys www.ensys.cz